Monrad
Struer

Struer Museum - Regnskab 2025 (KU - ØK - BY)

19.03.00-S55-1-26 -

Prompt resultater

Relevans v1

Relevans

Nej

Bilag

First-agenda Sagsfremstilling

Resume

Bestyrelsen for den selvejende institution Struer Museum har sendt regnskab 2025 til godkendelse.

Indstilling
Administrationen indstiller

at regnskabet godkendes. 

Sagsfremstilling

I det følgende vises hovedtallene for regnskabsår 2025 for den selvejende institution Struer Museum. Ligeledes er vist regnskabstallene for 2024.

Resultat drift

Kr. Budget 2025Regnskab 2025Regnskab 2024
Nettoomsætning688.500849.957802.993
Stats- og kommunetilskud6.310.0006.403.3026.437.311
Ikke offentlige tilskud770.0003.363.6451.230.933
Driftsudgifter-7.731.500-10.556.114-8.044.516
Af- og nedskrivninger (*1)0-10.312.606-6.388
Resultat før finansielle poster37.000-10.251.816420.333
Finansielle indtægter/udgifter (*1)010.275.27024.443
Årets resultat37.00023.454444.776

*1) Byrådet godkendte (16. juni 2026, pkt. 77) Struer Museums anmodning om at nedskrive gældsbrevet til Struer Kommune med 10.251.000 kr. Beløbet blev fastsat på baggrund af en uvildig ejendomsvurdering. I årsregnskabet for 2025 har Struer Museum som følge heraf nedskrevet værdien af sine ejendomme med 10.251.000 kr. og samtidig indregnet en tilsvarende indtægt fra gældseftergivelsen. Gældseftergivelsen har derfor ikke påvirket årets resultat.

Balance

Kr. Balance ultimo 2025Balance ultimo 2024
Aktiver  
Materielle aktiver30.027.35239.952.794
Varebeholdning181.944201.944
Mellemværende Struer Kommune018.956
Tilgodehavender648.092676.914
Likvide midler5.906.2314.180.585
Aktiver i alt36.763.61945.031.193
   
Passiver   
Egenkapital28.657.40328.633.949
Anden langfristet gæld766.953109.036
Skyldige feriepenge403.602292.437
Gældsbrev, Struer Kommune (overtaget fra Struer Museumsfond)4.150.00014.401.000
Anden kortfristet gæld2.785.6611.594.771
Passiver i alt36.763.61945.031.193
   

Regnskabsåret 2025

Struer Museum har i regnskabsåret realiseret et mindre overskud på 23.454 kr. 

Årets resultat er primært påvirket af tre forhold: 

  • Et højt aktivitets- og udviklingsniveau med betydelige investeringer i projekter, udstillinger og organisatorisk udvikling.
  • Fortsat høje omkostninger til bygningsvedligeholdelse og restaurering. 
  • Øgede administrations- og udviklingsomkostninger som følge af museets strategiske omstilling, herunder styrkede samarbejder, rådgivning, projektudvikling og arbejdet med at positionere museet som et nationalt centrum for lydens kulturhistorie. 

Museet oplyser at de har haft stabile egne indtægter, væsentlig ekstern finansiering gennem projekttilskud og fundraising samt en fortsat solid likviditet. Struer Museums ledelse vurderer samlet, at museets økonomi fortsat er stabil, og at årets resultat er tilfredsstillende set i lyset af årets strategiske investeringer og udviklingsaktiviteter. 

Revisionsfirmaet Beierholm har revideret årsrapporten 2025 uden forbehold. 

Forventninger til det kommende år

Museet forventer i 2026 et mindre underskud som følge af prioriterede investeringer i udvikling, herunder særudstillingen Bang & Olufsen - Lyd gennem 100 år samt opbygningen af museets faglige og formidlingsmæssige platforme. Ledelsen vurderer, at der er tale om en midlertidig situation, hvor investeringer i udvikling og kvalitet er nødvendige for at styrke museets langsigtede position, publikumsgrundlag og økonomiske bæredygtighed. 

 

Beslutning fra Kulturudvalget, den 11. august 2026, punkt 62:

Indstilles godkendt.

Beslutning fra Økonomiudvalget, den 19. august 2026, punkt 108:

Indstilles godkendt.

Jesper Olesen deltog ikke i behandling af punktet.

Er du enig eller uenig?


22 items
  • Lydfiler null
  • Ressourcer null
  • Felter 1 items
    1. 6 items
      • Navn ""
      • Html "<div><div id='sagsfremstillingContainer'> <div><h3>Resume</h3> <span class='resume'><p>Bestyrelsen for den selvejende institution Struer Museum har sendt regnskab 2025 til godkendelse.</p></span> <h3>Indstilling<br>Administrationen indstiller</h3> <span class='indstilling'><p>at regnskabet godkendes. </p></span> </div> <h3>Sagsfremstilling</h3> <span><p>I det følgende vises hovedtallene for regnskabsår 2025 for den selvejende institution Struer Museum. Ligeledes er vist regnskabstallene for 2024.</p><p><strong>Resultat drift</strong></p><table border="1"><colgroup><col><col><col><col></colgroup><tbody><tr><td>Kr. </td><td><strong>Budget 2025</strong></td><td><strong>Regnskab 2025</strong></td><td><strong>Regnskab 2024</strong></td></tr><tr><td>Nettoomsætning</td><td>688.500</td><td>849.957</td><td>802.993</td></tr><tr><td>Stats- og kommunetilskud</td><td>6.310.000</td><td>6.403.302</td><td>6.437.311</td></tr><tr><td>Ikke offentlige tilskud</td><td>770.000</td><td>3.363.645</td><td>1.230.933</td></tr><tr><td>Driftsudgifter</td><td>-7.731.500</td><td>-10.556.114</td><td>-8.044.516</td></tr><tr><td>Af- og nedskrivninger (*1)</td><td>0</td><td>-10.312.606</td><td>-6.388</td></tr><tr><td><strong>Resultat før finansielle poster</strong></td><td><strong>37.000</strong></td><td><strong>-10.251.816</strong></td><td><strong>420.333</strong></td></tr><tr><td>Finansielle indtægter/udgifter (*1)</td><td>0</td><td>10.275.270</td><td>24.443</td></tr><tr><td><strong>Årets resultat</strong></td><td><strong>37.000</strong></td><td><strong>23.454</strong></td><td><strong>444.776</strong></td></tr></tbody></table><p>*1) Byrådet godkendte (16. juni 2026, pkt. 77) Struer Museums anmodning om at nedskrive gældsbrevet til Struer Kommune med 10.251.000 kr. Beløbet blev fastsat på baggrund af en uvildig ejendomsvurdering. I årsregnskabet for 2025 har Struer Museum som følge heraf nedskrevet værdien af sine ejendomme med 10.251.000 kr. og samtidig indregnet en tilsvarende indtægt fra gældseftergivelsen. Gældseftergivelsen har derfor ikke påvirket årets resultat.</p><p><strong>Balance</strong></p><table border="1"><colgroup><col><col><col></colgroup><tbody><tr><td>Kr. </td><td><strong>Balance ultimo 2025</strong></td><td><strong>Balance ultimo 2024</strong></td></tr><tr><td><strong>Aktiver</strong></td><td> </td><td> </td></tr><tr><td>Materielle aktiver</td><td>30.027.352</td><td>39.952.794</td></tr><tr><td>Varebeholdning</td><td>181.944</td><td>201.944</td></tr><tr><td>Mellemværende Struer Kommune</td><td>0</td><td>18.956</td></tr><tr><td>Tilgodehavender</td><td>648.092</td><td>676.914</td></tr><tr><td>Likvide midler</td><td>5.906.231</td><td>4.180.585</td></tr><tr><td><strong>Aktiver i alt</strong></td><td><strong>36.763.619</strong></td><td><strong>45.031.193</strong></td></tr><tr><td> </td><td> </td><td> </td></tr><tr><td><strong>Passiver </strong></td><td> </td><td> </td></tr><tr><td>Egenkapital</td><td>28.657.403</td><td>28.633.949</td></tr><tr><td>Anden langfristet gæld</td><td>766.953</td><td>109.036</td></tr><tr><td>Skyldige feriepenge</td><td>403.602</td><td>292.437</td></tr><tr><td>Gældsbrev, Struer Kommune (overtaget fra Struer Museumsfond)</td><td>4.150.000</td><td>14.401.000</td></tr><tr><td>Anden kortfristet gæld</td><td>2.785.661</td><td>1.594.771</td></tr><tr><td><strong>Passiver i alt</strong></td><td><strong>36.763.619</strong></td><td><strong>45.031.193</strong></td></tr><tr><td> </td><td> </td><td> </td></tr></tbody></table><p><strong>Regnskabsåret 2025</strong></p><p>Struer Museum har i regnskabsåret realiseret et mindre overskud på 23.454 kr. </p><p>Årets resultat er primært påvirket af tre forhold: </p><ul><li>Et højt aktivitets- og udviklingsniveau med betydelige investeringer i projekter, udstillinger og organisatorisk udvikling.</li><li>Fortsat høje omkostninger til bygningsvedligeholdelse og restaurering. </li><li>Øgede administrations- og udviklingsomkostninger som følge af museets strategiske omstilling, herunder styrkede samarbejder, rådgivning, projektudvikling og arbejdet med at positionere museet som et nationalt centrum for lydens kulturhistorie. </li></ul><p>Museet oplyser at de har haft stabile egne indtægter, væsentlig ekstern finansiering gennem projekttilskud og fundraising samt en fortsat solid likviditet. Struer Museums ledelse vurderer samlet, at museets økonomi fortsat er stabil, og at årets resultat er tilfredsstillende set i lyset af årets strategiske investeringer og udviklingsaktiviteter. </p><p>Revisionsfirmaet Beierholm har revideret årsrapporten 2025 uden forbehold. </p><p><strong>Forventninger til det kommende år</strong></p><p>Museet forventer i 2026 et mindre underskud som følge af prioriterede investeringer i udvikling, herunder særudstillingen Bang & Olufsen - Lyd gennem 100 år samt opbygningen af museets faglige og formidlingsmæssige platforme. Ledelsen vurderer, at der er tale om en midlertidig situation, hvor investeringer i udvikling og kvalitet er nødvendige for at styrke museets langsigtede position, publikumsgrundlag og økonomiske bæredygtighed. </p><div> </div><h4>Beslutning fra Kulturudvalget, den 11. august 2026, punkt 62:</h4><p>Indstilles godkendt.</p><h4>Beslutning fra Økonomiudvalget, den 19. august 2026, punkt 108:</h4><p>Indstilles godkendt.</p><p>Jesper Olesen deltog ikke i behandling af punktet.</p></span> </div></div>"
      • Tekst null
      • Id "00000000-0000-0000-0000-000000000000"
      • Link "https://dagsordener.struer.dk/Vis/Pdf/bilag/aaf9bf8d-3a3b-4f02-a026-bfce467231db"
      • DocumentId "aaf9bf8d-3a3b-4f02-a026-bfce467231db"
  • Presentations null
  • ItemDecision null
  • SagsNummer "19.03.00-S55-1-26"
  • Navn "Struer Museum - Regnskab 2025 (KU - ØK - BY)"
  • Punktnummer "100"
  • Bilag 3 items
    1. 4 items
      • HarPdfVersion "true"
      • Order 0
      • Navn "Bilag 1 - Til Struer Kommune anmodning om godkendelse af årsregnskab 2025"
      • Id "6c0f7816-63d5-43cf-b3fc-b8d133a2680f"
    2. 4 items
      • HarPdfVersion "true"
      • Order 0
      • Navn "Bilag 2 - 2025 Årsrapport Den selvejende inst Struer Museum"
      • Id "aa8788e2-dbe2-4c0d-a41c-643a23f70271"
    3. 4 items
      • HarPdfVersion "true"
      • Order 0
      • Navn "Bilag 3 - 2025 Revisionsprotokollat Den selvejende inst. Struer Museum"
      • Id "555f3f53-f4e9-46c3-8188-b8ae21165e16"
  • Documents null
  • Id "eba06a97-df1c-4295-b002-24a70602bd21"
  • IntegrationUid "00000000-0000-0000-0000-000000000000"
  • CorporationUid "00000000-0000-0000-0000-000000000000"
  • AgendaUid "2964e7e2-7f96-4e64-98fd-91ad37bc9810"
  • Number "100"
  • Sorting 7
  • IsOpen true
  • CaseNumber "19.03.00-S55-1-26"
  • SourceId "aea611ab-a149-41b8-bbe5-475d5241d6d1"
  • Caption "Struer Museum - Regnskab 2025 (KU - ØK - BY)"
  • CasePresentationUid null
  • ExternalAgendaItemAttendees 0 items